چگونه از اثرات عفونت قارچی آنتی بیوتیک‌ها جلوگیری کنیم؟

ژل‌های بهداشتی سروینا

عفونت قارچی اغلب پی‌آمد استفاده از آنتی بیوتیک‌هاست، زیرا آن‌ها علاوه بر کشتن باکتری‌هایی که شما را بیمار می‌کنند، باکتری‌هایی را که واژن شما را سالم نگه می‌دارند را نیز نابود می‌کنند. خبر خوب این است که بیشتر شیوه‌هایی که در شرایط عادی از عفونت قارچی واژن جلوگیری می‌کنند می‌توانند در هنگام استفاده از آنتی بیوتیک نیز از شما محافظت کنند. ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی، داشتن بهداشت خوب و پوشیدن البسه‌ی درست می‌توانند از شرایطی که ممکن است منجر به عفونت قارچی در واژن شوند جلوگیری کنند.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی
ماست بخورید. خوردن ماست در جلوگیری از عفونت قارچی واژن بسیار مفید است و بسیاری از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که بعد از تجویز آنتی بیوتیک در فروشگاه مواد غذایی باشند. این به این دلیل است که ماست حاوی اسیدوفیلوس لاکتوباسیلوس است، یک باکتری که در واژن زندگی می‌کند و وضعیت شیمیایی آن را متعادل نگاه می‌دارد. این باکتری توسط آنتی بیوتیک‌ها تضعیف می‌شود، و خوردن ماست آن را بازگردانده و از رشد قارچ جلوگیری می‌کند.
وقتی شما ماست می‌خرید،برچسب آن را چک کنید تا مطمئن شوید که در لیست محتویات آن اسیدوفیلوس لاکتوباسیلوس وجود دارد. همه‌ی ماست‌های موجود در بازار دارای این ماده نیستند، اما اکثر برندها دارای آن هستند. تفاوتی بین ماست‌های طعم دار یا ساده در این مورد وجود ندارد.
برای گرفتن بهترین نتیجه، هر روزی که از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنید، یک یا دو وعده ماست بخورید. ادامه‌ی خوردن ماست حتی پس از قطع آنتی بیوتیک ضرری ندارد، زیرا آنتی بیوتیک‌ها تنها علت ابتلا به عفونت قارچی واژن هستند.

**************************************************

استفاده از غذاهای مخمری

غذاهای مخمری بخورید.

ماست محبوب‌ترین انتخاب در هنگام تکمیل باکتری‌های لازم برای سلامتی است، اما تنها انتخاب نیست. غذاهای مخمری مانند کیمچی ((خوراك‌پزى كره‌اى-كلم‌ برگ‌ ترشى‌ انداخته‌ و فلفل‌ و سير و غيره‌)، ساورکرات (کلم رنده شده و آب پز با سرکه)، و چای مخمری، و چیزهای دیگر حاوی پروبیوتیک‌ها، اورگانیسم‌های زنده‌ای که بدن ما به آن‌ها نیاز دارند تا سالم و متعادل بمانند، کمک می‌کنند تا عفونت رشد غیر قابل کنترلی نداشته باشد.
• از آنجا که پروبیوتیک‌ها همچنین به کنترل سیستم‌های گوارشی نیز کمک می‌کنند، تولید کننده‌ها آن‌ها را به بسیاری از محصولاتی که در حالت طبیعی دارای پروبیوتیک نیستند اضافه می‌کنند. پنیر، آب میوه‌ها، غلات، کیک‌های گرانولا (كه‌ از جو دو سر و گندم‌ و كنجد و عسل‌ و قطعات‌ ميوه‌هاى خشك‌ و غيره‌ درست‌ شده‌ و بيشتر براى صبحانه‌ خورده‌ مى‌شود) با پروبیوتیک‌هایی که در مواد غذایی یافت می‌شوند بهبود داده شده‌اند.
• مکمل‌های پروبیوتیک را به عنوان یک راهکار دیگر در نظر داشته باشید. اگر شما طرفدار ماست یا ساورکراوت نیستید، می‌توانید در عوض یک بطری از مکمل‌های پروبیوتیک تهیه کنید. این مکمل‌ها حاوی باکتری‌های سالمی مانند ماست هستند، اما به شکل قرص. در طول دوره‌ی درمانی آنتی بیوتیکی خود مقدار مصرف پیشنهاد شده از این مکمل‌ها رو مورد استفاده قرار دهید.
سیر مصرف کنید. سیر دارای ویژگی‌های ضد قارچی است که به نابودی عفونتی که منجر به ابتلا می‌شود کمک می‌کند.خوردن مقدار زیادی سیر در دوره‌ی مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند به شما کمک کند تا عفونت و آلودگی را در ابتدا متوقف کنید. استفاده از مکمل‌های تهیه شده از سیر روش دیگری است که شما را از داشتن نفسی با بوی نامطبوع سیر می‌رهاند.
• برخی زنان وقتی احساس می‌کنند در آغاز یک ابتلا به آلودگی هستند سیر را به صورت مستقیم در داخل واژن مورد استفاده قرار می‌دهند. برای امتحان کردن این روش، یک قاچ سیر پوست کنده را در قطعه‌ی کوچکی از پارچه‌ی درشت بافت بپیچانید. آن را گره زده و یک دم در انتهای آن بگذارید. آن را طوری داخل واژن قرار دهید که دم آن برای برداشتن راحت آن بیرون از واژن قرار گیرد. آن را برای چند ساعت یا تمام شب داخل واژن نگه داشته و سپس خارج کنید.
مکمل گل مهر طلا (goldenseal) را مصرف کنید. گل مهرطلا یک داروی طبیعی دیگر است که بسیاری معتقدند که جلوی عفونت قارچی را می‌گیرد. پیش از استفاده از این دارو یا هر داروی گیاهی دیگر به کمک پزشک خود مطمئن شوید که این دارو با سایر داروهای شما مشکلی نداشته باشد.

**************************************************

کاستن جذب قند خون

جذب قند خود را کاهش دهید. سطح قند بالا می‌تواند منجر به رشد بیشتر قارچ‌ها شود. از خوردن غذاها یا نوشیدن نوشیدنی‌هایی با قند بالا بپرهیزید. اگر نیاز به چیز شیرین داشتید از میوه‌ها و عسل طبیعی استفاده کنید.

**************************************************

کاهش جذب قند خون 

از خوردن غذاهای تخمیر شده با قارچ اجتناب کنید. دلایل کمی برای حمایت از این تصور وجود دارد که نوشیدنی‌های الکلی، نان و سایر غذاهای ساخته شده با قارچ ممکن است منجر به عفونت قارچی شوند. بهرحال محدود کردن جذب این مواد ضرری ندارد، هر چند ضرورتاً کمکی به شما نمی‌کند.

**************************************************

 

تجدید نظر در مورد سبک زندگی

پوشیدن لباس‌های نخی

لباس زیر نخی بپوشید. نخ یک ماده‌ی مناسب برای تنفس است که از جمع شدن رطوبت اضافی جلوگیری می‌کند. اگر شما لباس زیر ساتن مانند یا توری دوست دارید، در دوره‌ی استفاده از آنتی بیوتیک تغییر آن به نوع نخی را در نظر داشته باشید. اگر شما بایستی لباس زیر زنانه‌ی زیبایی بپوشید، مطمئن شوید که آن آستری نخی داشته باشد.

**************************************************

لباس تنگ نپوشید

از پوشیدن لباس‌های تنگ اجتناب کنید. شلوارهای تنگ، جوراب شلواری، زیرپوش‌های کشی، یا موادی که به هوا اجازه‌ی چرخش حول فضای واژن را نمی‌دهند، می‌توانند منجر به مرطوب ماندن این فضا شوند که شرایط ایده‌الی برای رشد قارچ است.
• بجای شلوارهای لی جذب از انواع گشادتر استفاده کنید.
• در زمان‌هایی که ممکن باشد از لباس‌های زنانه یک تکه یا دامن استفاده کنید.
• بجای شلوارهای کار تنگ از البسه‌ی کار گشادتر استفاده کنید.
در هنگام رابطه‌ی جنسی از کاندوم استفاده کنید. منی pH متفاوتی نسبت به واژن دارد، لذا داشتن رابطه‌ی جنسی بدون استفاده از کاندوم می‌تواند تعادل برخی چیزها را به هم بزند. اگر شما می‌خواهید در دوره‌ی استفاده از آنتی بیوتیک همه چیز را تغییر دهید، برای مدتی از کاندوم استفاده کنید.

**************************************************

عادت به بهداشت خوب و کامل پیدا کنید

از شستن واژن با فشار آب و شوینده (douching) اجتناب کنید

از شستن واژن با فشار آب و شوینده (douching) اجتناب کنید. حتی هنگامی که از آنتی بیوتیک استفاده نمی‌کنید، شستن واژن با فشار آب می‌تواند شرایط رشد قارچ را ایجاد کند. دوش آب و شوینده معمولاً حاوی مواد شیمیایی‌ای است که باکتری‌های خوب را از بین برده و فضا را برای رخ دادن اتفاقات ناگوار ایجاد ایجاد می‌کند. این عمل می‌تواند سطح pH واژن را نیز تغییر دهد.

• بجای شستشو با شوینده و فشار آب، واژن را تنها با آب گرم بشوئید.
• از استفاده از صابون‌های تند و شوینده‌های بدن اجتناب کنید.

**************************************************

از استفاده از ادکلن و اسپری‌های زنانه اجتناب کنید

از استفاده از ادکلن و اسپری‌های زنانه اجتناب کنید. محصولاتی با رایحه‌ی افزوده شده می‌تواند منجر به شوزش شود. این ادکلن‌ها و اسپری‌ها را در واژن خود استفاده نکنید. اگر شما قطعاً باید یک رایحه استفاده کنید، از اسپری‌های ساخته شده با آب و یک روغن ملایم، مانند قطراتی از عطر سنبل استفاده کنید.

**************************************************

بجای پنبه یا کهنه‌ی قاعده‌گی از پد‌های غیر معطر استفاده کنید

بجای پنبه یا کهنه‌ی قاعده‌گی از پد‌های غیر معطر استفاده کنید. پنبه‌های قاعده‌گی می‌توانند رشد قارچ را تشدید کنند. اگر شما در دوره‌ی استفاده از آنتی بیوتیک پریود باشید، پدها را تعویض کنید. فقط مطمئن شوید که معطر نباشند، زیرا عطرهای با مبنای شیمیایی ممکن است واژن شما را دچار خارش کنند.

**************************************************

پس از استفاده از دستشویی کاملاً خود را خشک کنید

پس از استفاده از دستشویی کاملاً خود را خشک کنید. از جلو تا عقب را خشک کنید تا از هر گونه انتقال باکتری از فضای مقعد به واژن، که می‌تواند ابتلای شما را پیش ببرد جلوگیری کنید. مطمئن شوید فضای واژن شما پاک و خشک بماند.

**************************************************

پس از استفاده از دستشویی کاملاً خود را خشک کنید.

پس از استفاده از دستشویی کاملاً خود را خشک کنید. از جلو تا عقب را خشک کنید تا از هر گونه انتقال باکتری از فضای مقعد به واژن، که می‌تواند ابتلای شما را پیش ببرد جلوگیری کنید. مطمئن شوید فضای واژن شما پاک و خشک بماند.

**************************************************

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

5 دیدگاه در “چگونه از اثرات عفونت قارچی آنتی بیوتیک‌ها جلوگیری کنیم؟”

 1. ژاکت کشباف زنانه گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک
  کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 2. اتوبار گفت:

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی
  هستید شما

 3. سویق گندم گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 4. تدریس حرفه ای زیست کنکور گفت:

  امروز کلی سرچ کردم، مطلبی به خوبی مطلب شما پیدا نکردم.به نظرم اگه مطالب همه‌ی سایت‌ها مثل
  مطلب شما بود خیلی خوب میشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Video Widget