نگران کاهش میل جنسی باشیم یا نه

افزایش لذت جنسی با استفاده از پکیج گودلایف

اگر احساس می کنید مدتی است میل جنسی تان کاهش یافته، باید حواس تان را جمع کنید…
چیزی به عنوان سطح “طبیعی” میل جنسی وجود ندارد. میل به رابطه ی جنسی و تعداد دفعات آن از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.
در حالی که زندگی جنسی سالم بخش مهمی از تجربه انسان است، اگر شما و همسرتان مشکلی با این موضوع ندارید، دفعات رابطه واقعاً موضوع بزرگی نیست. هرچند بهتر است اگر میل جنسی تان از بین رفته است، آن را با پزشک درمیان بگذارید (میل جنسی کم می تواند نشان دهنده ی مشکلات پزشکی بزرگتری مانند افسردگی، دیابت و حتی بیماری های قلبی و ریوی باشد).
موقعیت هایی را که ممکن است میل جنسی تان کاهش یابد بشناسید…

• قاعدگی

چرخه قاعدگی زنان تاثیر بزرگی بر میل جنسی آن ها دارد. در حالی که اغلب زنان، درست پیش از تخمک گذاری افزایش میل جنسی را تجربه می کنند، به احتمال زیاد چند روز پیش از خونریزی قاعدگی هم میلی به رابطه نخواهند داشت. هرچند بخشی از این کاهش میل، مربوط به نوسانات هورمونی است، علائم سندروم پیش از قاعدگی مانند احساس نفخ، حساس شدن و خستگی هم موثر هستند.

اثر قاعدگی روی کاهش میل جنسی

ما برای کاهش دردهای قاعدگی پکیج قاعدگی VIP باغ دارو را به شما پیشنهاد می‌کنیم

• بارداری

حالت تهوع و خستگی مانع برانگیختگی زنان می شود به همین دلیل است که زنان در سه ماه اول بارداری معمولاً کاهش میل جنسی را تجربه می کنند. اما با شروع سه ماه دوم بارداری، با تغییرات هورمونی، میل جنسی بسیاری از زنان دوباره بازمی گردد. اما در سه ماهه سوم بارداری نیز آماده ی کاهش میل جنسی باشید، زیرا در این مدت، اغلب زنان به دلیل رشد جنین، از لحاظ جسمی راحت نیستند. اما بدون در نظر گرفتن سه ماهه های بارداری، اگر باردار هستید و میلی به رابطه ندارید، نگران نباشید.

بارداری و کاهش میل جنسی

• تغییرات جسمی

برخی از زنان در دوره ی پیش از یائسگی از نظر جنسی برانگیخته هستند. اما این دوره برانگیختگی دوامی نمی آورد چون استروژن و تستوسترون، و در نتیجه میل جنسی کاهش پیدا می کند. گر گرفتگی، مشکلات خواب و تعریق شبانه را هم اضافه کنید؛ پس تعجبی ندارد که میلی به رابطه نداشته باشید. اگر بیش از ۴۰ سال دارید و علائم یائسگی را تجربه می کنید، به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید آن ها را به بهترین شکل مدیریت کنید.

• مادر شده اید

دوره ی پس از زایمان، پدیده ای بیولوژیکی است. پس از زایمان مادر، هورمون های جنسی او تغییر می کنند و او استروژن کمتری تولید می کند؛ به همین دلیل است که میلی به رابطه ندارد و به جای آن، با فرزندش ارتباط برقرار می کند.
اگر جزو مادران شیرده هستید، بدن شما پرولاکتین هم تولید می کند؛ پرولاکتین هورمونی است که به تولید شیر بیشتر کمک می کند و میل جنسی را سرکوب می کند. کمبود خواب، تغییرات وزن و استرس مراقبت از نوزاد را هم به این موارد اضافه کنید.
در حالی که بنا بر گفته برخی کارشناسان، شما پس از چند ماه به روال طبیعی باز می گردید، برخی دیگر توصیه می کنند که به خود یک سال فرصت دهید. ممکن است پس از گذشت مدتی از زایمان، میل جنسی نداشته باشید.
نکته ی مهم این است که باید احساس خود را با همسرتان در میان بگذارید و همچنان محبت جسمانی خود را ابراز کنید. می توانید قدم های کوچکی بردارید؛ شاید به یک ماساژ نیاز داشته باشید یا این که همسرتان از ظاهر شما تعریف کند تا دوباره احساس جذابیت کنید.

کاهش میل جنسی پس از زایمان

• مشغله ی زیاد

زنان برای اینکه مایل به رابطه جنسی شوند، باید ذهنشان درگیر شود. بر خلاف مردان که میل جنسی شان از هورمون ها نشات می گیرد، احساسات زنان نقش بزرگی در میل جنسی آن ها دارد. پس وقتی مشغله های زندگی زیاد می شود؛ مثلاً پروژه ی بزرگ کاری دارید و یا مشکلاتی با دوستان تان دارید، کاهش میل جنسی کاملاً طبیعی است. وقتی استرس دارید، تمرکز حواس تان روی چیز دیگری است و در مغز، فضای کافی برای برانگیختگی وجود ندارد. به علاوه، وقتی تحت فشار هستید، مغزتان هورمون کورتیزول آزاد می کند که می تواند از اقدامات هورمون های جنسی جلوگیری کند. اما نترسید؛ وقتی استرس کاهش پیدا کند، میل جنسی هم باز می گردد.

• قرص ها

مطالعات، استفاده از قرص های ضدبارداری را با کاهش سطح آندروژن مرتبط دانسته اند. گروهی از هورمون ها شامل تستوسترون که میل جنسی مردان و زنان را افزایش می د هد. با مصرف قرص، هورمون ها تغییر می کنند و این می تواند به معنای تغییر در میل جنسی هم باشد. می توانید در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.
شما احتمالاً مهارکننده‌های بازجذب سروتونین یا داروهای دیگر مصرف می کنید. برگه ی اطلاعات دارویی را دور نیندازید، بلکه عوارض جانبی آن را بررسی کنید.
بسیاری از داروهای شایع می توانند موجب کاهش میل جنسی شوند. داروهای ضدافسردگی و داروهای فشارخون و تیروئید هم می توانند میل جنسی را کاهش دهند. داروهای ضدافسردگی می توانند مانع ارگاسم شوند. پس وقتی همچنان میل جنسی دارید اما نمی توانید به ارگاسم برسید، ترجیح می دهید رابطه نداشته باشید.
اگر کاهش میل جنسی بر رابطه تان تاثیر می گذارد، مصرف داروهایتان را متوقف نکنید. بلکه آن را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک تان احتمالاً می تواند داروها را تغییر دهد.

• تغییرات زندگی

خرید خانه، یک شغل جدید، فرستادن بچه ها به مدرسه و حتی ازدواج کردن می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. جالب است، با اینکه این تغییرات در زندگی، خوب هستند، اما باعث کاهش میل جنسی می شوند. حتی استرس خوب هم می تواند بر مغز، هورمون ها و بدن تاثیر بگذارد. راه حل آن چیست؟ با خود مهربان باشید. حتما به مقدار کافی استراحت (حدود ۷ ساعت خواب شبانه)، ورزش (حدود ۴۵ دقیقه در روز) و تغذیه مناسب (مواد غذایی تازه، ارگانیک و فرآوری نشده) داشته باشید و دیگر نگران نباشید.
هر چه بیشتر نگران میل جنسی خود باشید، تاثیر منفی بر آن خواهد گذاشت. برداشتن فشار از خودتان، می تواند همان چیزی باشد که به بازگشت میل جنسی کمک می کند.

منبع: باغ دارو

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نگران کاهش میل جنسی باشیم یا نه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Video Widget