نشانه‌های بیماری‌ها در قاعدگی

شاید فکر می کنید تنها چیزی که می توان از قاعدگی فهمید این است که باردار هستید یا نه، یا اینکه باید ایبوپروفن مصرف کنید تا درد غیر قابل تحمل آن را کمتر کنید. اما چرخه قاعدگی می تواند شما را متوجه نشانه هایی از برخی بیماری ها کند.
بر اساس تحقیقی که اخیرا در انجمن قلب آمریکا انجام شد، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و عوارض مرتبط به فشارخون بالا در زنانی که قاعدگی آن ها در سن ۱۰ سالگی یا قبل از آن و یا ۱۷ سالگی یا بعد از آن شروع می شود، بیشتر است. اما خطر ابتلا به این بیماری ها در زنانی که اولین دوره قاعدگی خود را در سن ۱۳ سالگی تجربه می کنند، بسیار کمتر است. هرچند این موضوع به این معنا نیست که قاعدگی منجر به این بیماری ها می شود و یا اگر در سن کم و یا سن بالاتر قاعدگی را تجربه کرده اید، حتما به این مشکلات دچار می شوید. اما یادآوری این موضوع که خونریزی شما می تواند نشان دهنده آن باشد که در بدن تان چه اتفاقی رخ می دهد، مفید است.
هرچند عادات قاعدگی در دهه های مختلف زندگی کمی تغییر می کنند، اما باید تغییرات قاعدگی از جمله تغییر در دفعات، طول دوره و میزان خونریزی را در نظر داشته باشید. اگر به یکی از موارد زیر مشکوک هستید، به پزشک مراجعه کنید.

دردهای قاعدگی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

زنانی که دچار این سندرم هستند، از عدم تعادل هورمونی رنج می برند که باعث ایجاد مشکل در قاعدگی و توانایی بارداری می شود (همچنین می تواند باعث به وجود آمدن موی صورت، چاقی، کیست تخمدان، مشکلات نازایی و عوارض جانبی دیگر شود). خوشبختانه، پیشگیری از بارداری هورمونی می تواند به برطرف کردن این مشکل کمک کند.

درمان دردهای دوران قاعدگی

کم خونی

اگر دچار خونریزی بسیار شدید می شوید، ممکن است دچار کم خونی باشید. کم خونی به دلیل کمبود گلبول قرمز یا هموگلوبین در خون به وجود می آید. اگر دچار کم خونی باشید، بدن نمی تواند به مقدار کافی اکسیژن جذب کند و این باعث بی حالی و بروز علائم دیگری همچون سردرد و سرگیجه می شود. از آنجایی که کم خونی باعث ایجاد کمبود آهن نیز می شود، ممکن است پزشک تان مصرف مکمل را به شما توصیه کند.

 

سرطان رحم

برخی از نخستین نشانه های قابل ملاحظه سرطان رحم، خونریزی نامنظم، خونریزی بعد از یائسگی و خونریزی بین قاعدگی است. درد هنگام رابطه جنسی هم می تواند نشان دهنده این مشکل باشد. البته این موارد می توانند علائم بیماری های دیگر که چندان جئدی نیستند هم باشند. اما بهتر است در صورت مشاهده آن ها به پزشک مراجعه کنید.

 

تیروئید

از آنجایی که قاعگی از هورمون ها نشات می گیرد و تیروئید هم نقش مهمی در تولید و تنظیم هورمون دارد، تغییرات قابل توجه در قاعدگی مانند کم یا زیاد شدن خونریزی می توانند نشان دهنده مشکل تیروئیدی باشند. آزمایشات تیروئید می توانند مشخص کنند که دلیل خونریزی نامنظم شما همین است یا خیر.
قاعدگی شما درباره سلامتی تان چه می گوید؟

درمان دردهای قاعدگی با پکیج قاعدگی باغ دارو

تومور هیپوفیز

اگر پریود نشوید، حتما باردارید. اما اگر ترشحات شیر مانند از پستان را مشاهده کردید، ممکن است به این معنا باشد که تومور هیپوفیز دارید، یعنی وجود تومور خوش خیم و یا سرطانی در غده هیپوفیز شما. سردرد هم نشانه شایعی است.بروز آن اغلب در بزرگسالان با سن بالاتر شایع است (پس نترسید) اما ممکن است در هر سنی به وجود بیاید.

 

اختلال در غذا خوردن

نداشتن تغذیه مناسب، می تواند بر خونریزی شما تاثیر بگذارد. روی ندادن قاعدگی همره با کاهش وزنِ چشمگیر یا سریع، همراه با شاخص BMI کم یا فعالیت بدنی بسیار زیاد، پزشکان را متوجه اختلالات غذاخوردن مانند آنورکسیا و یا بولیمیا می کند. اگر این مورد دلیل تغییرات قاعدگی شما باشد، احتمالا خودتان هم متوجه اختلالات تغذیه ای شده اید. اگر هنوز با آن کنار نیامده اید، حتما به کمک نیاز دارید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نشانه‌های بیماری‌ها در قاعدگی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Video Widget