حفظ بهداشت آلت تناسلی مردانه

ژل بهداشتی سروینا

آلت تناسلی مهمترین اندام خارجی یک مرد است که بایستی مراقبت کافی از آن بعمل آید. اغلب ما با اهمیت استفاده از کاندوم در مواقع ضروری آشنا هستیم، اما بهداشت آلت تناسلی به اینجا ختم نمی‌شود. در این مطلب برخی نکات برای حفظ سلامت آلت به شما توصیه می‌شود.

نگهداری‌های عمومی

تمیز نگاه داشتن

برای برخی از آقایان بهداشت آلت تناسیلی یه عنوان عادت در حوزه‌ی سلامت مطرح است در حالی که برای برخی دیگر از ایشان یک کار آزار دهنده است. زدودن موهای بخش‌های تناسلی مزایای زیادی دارد، اما این اصلاح و موزدایی خطراتی نیز دارد که به مرور زمان خود را نشان می‌دهند:

مزایا:

 • بهبود بهداشت و کاهش رطوبت
 • جذابیت و تحریک جنسی
 • افزایش حساسیت در طول رابطه‌ی جنسی
 • آزمایش پوست را تسهیل می‌کند
 • می‌تواند یک تجربه‌ی جالب برای همسر شما باشد
 • باعث می‌شود تا آلت شما بزرگتر به نظر برسد

معایب:

 • خسته کننده است
 • استفاده از واکس برای موزدایی دردناک است
 • استفاده از واکس برای موزدایی هزینه بر است
 • موزدایی ممکن است منجر به خارش شود
 • ممکن است منجر به گسترش عفونت شود

برخی زنان یک مرد پیراسته را تحریک آمیز می‌دانند. در مورد برخی خانم‌ها این عمل تراشیدن موهای زائد می‌تواند بخشی از پیش نوازی قبل از رابطه باشد. بهرحال شما باید بدانید که تراشیدن موهای زائد یا استفاده از واکس هر دو می‌تواند منجر به خارش یا سوزش غدد موها شوند، و می‌توانند عفونت‌های مجاری ادراری مانند دانه‌های سیستم تناسلی، یا مشکلات و امراض پوستی را گسترش دهند. حتی عفونت‌های باکتریایی ناخوشایند نیز به استفاده از تیغ‌های اصلاح و علی الخصوص به اشتراک گذاشتن تیغ‌های اصلاح در بین شرکت کنندگان در یک ورزش مربوط می‌شوند.

اگر می‌خواهید از استفاده از تیغ و واکس اجتناب کنید، یک تراشیدن ساده با استفاده از یک ماشین اصلاح الکتریکی همواره می‌تواند برای شما یک انتخاب خوب باشد. اگر قصد دارید بهداشت بخش تناسلی خود را حفظ کنید، بهترین انتخاب استفاده از یک تیغ ساده همراه با کرم‌های اصلاح ملایم یا صابون است. البته بعد از اصلاح نیز بایستی از یک لوسیون مرطوب کننده‌ی بعد از اصلاح یا آب گرم دارای نمک استفاده کنید. اگر قصد دارید تمام موهای زائد را از بین ببرید از استفاده از تکنیک‌های مو زدایی شیمیایی و ماشین‌های اصلاح اجتناب کنید زیرا خطر ایجاد مشکلات برای بیضه‌های شما وجود دارد. در پایان باید گفت اگر قصد استفاده از واکس را دارید نباید به خاطر آن احساس شرمندگی کنید زیرا این بخشی از بهداشت سیستم تناسلی شماست. تنها بدانید که استفاده از واکس بسیار پر هزینه و دردناک است.

 شستشو

نکته‌ای که باید همیشه در نظر داشته باشید این است که اندام جنسی شما یک عضو بسیار حساس است. برخی دلایل باعث شده‌اند تا برخی از آقایان احساس کنند که نیاز دارند تا عضو خود را صابون‌های قوی و با فشار زیاد بشویند تا آن را پاک نگاه دارند. اما شستشوی ساده با آب گرم و در صورت نیاز، یک صابون ملایم یا شوینده‌ی غییر صابونی (مانند sorbolene  یا کرم گلیسیرین) کفایت می‌کند. مردانی که ختنه نشده‌اند بایستی پوست جلویی آلت را عقب کشیده و سر آلت را با آب گرم (بدون صابون) بشویند. پس از شستشو محل را کاملاً خشک کنید.

عدم شستشو یا شستن بیش از حد می‌توانند منجر به سوزش آلت شوند. اگر احساس خارش می‌کنید از استفاده از صابون‌های معطر و ژل‌های صابونی اجتناب کرده و بجای آن از آب گرم دارای نمک استفاده کنید. لباس‌های جدید یا حتی شوینده‌های استفاده شده در شستشوی لباس‍ها نیز ممکن است ایجاد خارش کنند. اگر این خارش ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.

خودآزمایی

وقتی از لحاظ جنسی فعال هستید، مرتباً دستگاه تناسلی خود را آزمایش کنید تا بتوانید سرطان بیضه و بیماری‌های انتقالی از طریق جنسی را به صورت دیداری تشخیص دهید. الزامی برای مدت دوره‌ی این بررسی‌ها وجود ندارد؟ قانونی برای این کار وجود ندارد، اما یک بار بررسی در هر ماه رضایت بخش است.

انجمن سرطان آمریکا موارد زیر را برای سرطان بیضه پیشنهاد کرده است:

 • هر ماه بعد از دوش گرفتن بیضه‌ها را به صورت جداگانه بررسی کنید.
 • با استفاده از دو دست خود بیضه را بین انگشت شست و سایر انگشتان نگه داشته و آن را به آرامی بغلطانید.
 • توده‌های سفت و غدد کوچک، هر گونه تغییر  ابعاد، شکل یا همسانی بیضه‌ها را بررسی کنید.
 • مجاری خروجی منی، رگ‌های خون یا مجاری اسپرم را بافت‌های سرطانی اشتباه نگیرید.

این آزمایش بیضه‌ها نه تنها روش خوبی برای تشخیض سریع سرطان بیضه است، بلکه موقعیتی برای آزمایش آلت برای بررسی علائم STI نیز به شمار می‌رود.

علائم خطر

علائم زیادی برای STI وجود دارد. در خودآزمایی‌ها جدی باشید و بدانید که عفونت‌های انتقال یافته از طریق رابطه‌ی جنسی ممکن است کاملاً یدون علائم باشند و هیچ نشانه‌ای از خود بروز ندهند.

آکادمی پزشک خانواده در آمریکا برخی از علائم اصلی STI را که شما بایستی از آن آگاه باشید بیان نموده است.

ترشحات غلیظ زرد رنگ آلت که ممکن است آبکی و بسیار کم از آلت شما خارج شوند.

تغییر بو یا رنگ اسپرم

مشاهده‌ی خون در ادرار یا منی

احساس درد در هنگام ادرار یا برقراری رابطه‌ی جنسی و انزال

احساس درد در ناحیه‌ی لگنی

جراحت‌های سيفليس در ناحیه‌ی تناسلی، مقعدی، زبان و حلق

برآمدگی‌های به رنگ گوشت یا قرمز رنگ یا تاول‌های پوستی در ناحیه‌ی تناسلی که ممکن است خارش داشته باشد یا نداشته باشد.

تاول‌های کوچک که تبدیل به دمل در ناحیه‌ی تناسلی می‌شود.

برای پیشگیری از عفونت‌های مربوط به دستگاه تناسلی و بهداشت کامل آن می‌توانید از ژل‌های بهداشتی Servina  استفاده کنید. (خرید در فروشگاه سیسیلی)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “حفظ بهداشت آلت تناسلی مردانه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Video Widget